Namaz Nasıl Kılınır ?


BismillahirRahmanirRahim

Namaz hakkında kısa bilgi, namaz nedir, önemi nedir?

Namaz Allahın emridir. Biz mümin kullarını huzuruna kabul etmesidir. Dünyada en büyük hakikat İman sonra namazdır. Günde beş vakit namaz kılmak akıllı ergen her müslümana farzdır, kılanlara dünya ahiret saadeti, Cennete girme müjdesi, kılmayanlara dünya ahiret sıkıntısı ve ateşle azap görmek tehlikesi vardır.

Bir gün ve gecede kılınacak namazlar beş vakittir. Bu beş vakit namazda kılınması zorunlu olan (farz) namazların toplamı 20 rekattır. Tamamı yirmi dakika sürer. Dolayısıyla istisnasız herkes kolaylıkla kılabilir,kılmalıdır. Namaz kılmamak için ileri sürülecek hiçbir mazeret Allah katında geçerli değildir. Hasta da olsa, sakatda olsa, yolcu da olsa, işçi-memur da olsa, müslüman olan mutlaka namazını kılmakla yükümlüdür. Ayrıca namaz kılmak için hiç kimseden izin istenmez. Allahın kesin emrinin olduğu bir hususta hiç bir kulun izin vermek veya vermemek yetkisi yoktur. Vakti girdiği anda uygun bir aralıkta namaz derhal eda edilmelidir. aktinde kılınmamış namaz kazaya kalmış demektir ve namazı kazaya bırakmak büyük günahtır.

Namaz Nasıl kılınır: (Kainatın yaratıcısı olan Allaha doğru tapınma şekli)

Önce abdest alarak manen arınmalısın şöyle ki: 

·     “Bismillahirrahmanirrahim, niyet ettim Allah için abdest almaya” de.

·      Ellerini yıka, ağızına üç kere su alarak ağıznı yıka, burna üç kere su çekerek burnunu yıka,

·      Sonra yüzünü üç kere yıka (Yüzün sınırı çene altından saç bitimine kadar, enlemesine ise iki kulak arası olan yerdir. Sakalı sık olanlar sadece yüzünden açık olan kısım ile iki kulak arasını yıkarlar)

·      Sonra dirsekler dahil olmak üzere kollarını yıka, önce sağ kolu sonra sol kolunu.

·      Sonra başını mesh et (iki elini ıslatarak başın üzerine koy ve bir kere geriye doğru sür)

·      Sonra ayaklarını topuklara kadar yıka önce sağ ayağını sonra sol ayağını.

Şimdi temiz bir yerde insan ve hayvan dışkılarından ve alkolden arı elbisler içinde ayakkabılarını çıkarmış olarak ayakta kıbleyemiz olan Kutsal Kabe'ye yönel (Türkiyeye göre Mekke şehri güney ve güney-doğu istikametidir )

"Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya" diyerek kalbinden niyetini yap.

Sonra ellerini avuç içleri karşıya bakacak şekilde kulak seviyesine kaldırarak "Allahü Ekber" diyerek tekbir al. Bu tekbir namaza giriş tekbiridir.

Ellerini göbek altında bağla (sağ elinle sol bileğini tut) Şimdi sünhaneke duasını oku eğuzü besmele çek ve fatiha suresi ile bir kısa sure oku

Ellerini çözerek yana sal ve "Allahü ekber" diyerek belden eğilerek ruku yap (sırtın yerle paralel olacak şekilde ellerinle diz kapaklarını kavra) Ruku halinde 3 defa "sübhane rabbiyel aZıym" de

"Semiğallahü limen hamideh" diyerek rukudan doğrul. Ayakta "rabbena lekelhamd" de

"Allahü ekber" diyerek secdeye kapan, ayak parmaklarının iç kısmı dizler avuç içleri ve alınla burun yere değecek şekilde dur ve bu esnada 3 defa "sübhane rabbiyel âlâ" de.

Secdeden doğrul ve diz üstü otur, eller dizler üzerinde olacak şekilde 3-4 saniye otur ve

Yeniden secdeye kapan, aynı şekilde 3 defa "sübhane rabbiyel âlâ" de

Bu ikinci secdeden kalkınca bir rekat tamamlanmış olur. Eğer iki rekatlı bir namaz kılıyorsak ayakta besmele çektiğimiz andan beri yaptıklarımızı bir kere daha yapacağız ve her iki rekattan sonra ettahiyyatü duasını okuyacağımız oturuş vardır. bu oturuş ve duayla beraber iki rekatlı namazımız bitmiştir selam vererek namazdan çıkabiliriz.

Selam verme şekli başı sağa çevirerek "esselamü aleyküm ve rahmetullah" diyoruz sonra sola çevirerek yeniden "esselamü aleyküm ve rahmetullah"  diyoruz. selam dan önce yapılan dualar makbul olduğu için peygamberimize salat ve selam ile beraber kendimiz ailemiz ve bütün müslüman kardeşlerimiz için arapça "salli" "barik" ve "rabbena" dualarını edebiliriz.

Eğer dört rekatlı bir namaz kılıyorsak oturuşta okuduğumuz tahiyyat duasından sonra selam vermeden ayağa kalkar ve iki rekat daha kılar sonra tahiyyat duasını yapmak üzere yeniden oturuş yapar ve selam la birlikte namazımızı tamamlarız.

Namazlar Farz ve Sünnet olmak üzere iki türlüdür:

A. Farz Namazlar:  Allahın bizlere kesin emri, asıl kılmamız gereken namazlardır ve bir gün ve gecede beş ayrı vakitte kılınır ve toplamı 20 rekattır. Kuranda sıkça geçen "Namazı dosdoğru kılın" emrine uyanlar büyük ecir alırlar, kılmayıp emre karşı gelenler büyük günah işlemiş olurlar.

Farz namazların kılınma yeri camidir, erkekler ezanı işitir işitmez mutlaka camiye gitmeli ve ilk cemaatle birlikte namazını kılmalıdır. Cami cemaatini kaçıranlar kendi aralarında cemaat yaparlar bunu da bulamayan Allah için namazını tek başına kılar. Namazı camide cemaatle kılmak tek başına kılmaktan 27 derece faziletlidir.

Farz namazı vaktinde kılmayan kişilerin boynunda o namazı kılmak bir borç olarak kalır ve her geçen gün bu borç artar. Ahirete borçsuz gitmek isteyen müslümanlar mutlaka namaz borcunu ödemelidir. Zamanında kılınmamış namaz borcunu ödemeye namazı kaza etmek denir, aynen vaktinde kılındığı gibi sırasıyla namazlar kaza edilir. En uygun kaza biçimi kaçırılmış namazı o gün içinde yatmadan derhal kaza etmektir. Zira her uyku bir ölümdür.

B. Sünnet Namazlar: Peygamberimizin Allaha olan sevgi ve saygısını, hamdini ve şükrünü daha fazla ifade etmek için kıldığı namazlardır, bunların toplamı da gün içinde 20 rekattır.

Peygamberimize uyup bu namazları onun gibi kılanlar büyük sevaplar kazanırlar, kılmayanlar ise günah almaz. Allahı ve peygamberi seven müslümanlar Sünnetleri de kılmalıdır. Vakit müsait olmaz, çok acele iş olursa veya hastalık afet felaket gibi acil durumlarda yalnızca Farzları kılarız ancak asla terketmeyiz. Sünnetler böyle değildir acil durumlarda terkedilebilir. Vaktinde kılınmayan sünnet namazları kaza edilmez, Sabah namazının sünneti hariç.

Beş vakit namazın farzları:

Sabah namazı farzı (2)rekat

Öğle namazı farzı (4) rekat

İkindi namazı farzı (4)rekat

Akşam namazı farzı (4)rekat

Yatsı namazı farzı (4)rekat. Sonrasında (3) rekat da vitir namazı kılmak ise vaciptir.

Vitir Vacip namazı, farz gibidir, kılınması mutlaka gerekli bir namazdır.

 

Beş vakit manazın sünnetleri:

Sabah namazının sünneti (2 )rekat (farzdan önce kılınır)

Öğle namazının sünneti (4+2) rekat (4’dü farzdan öce, 2’si farzdan sonra kılınır)

İkindi namazının sünneti (4 )rekat (farzdan önce kılınır)

Akşam namazının sünneti (2) rekat (farzdan sonra kılınır)

Yatsı namazının sünneti (4+2) rekat (4’dü farzdan öce, 2’si farzdan sonra kılınır)


 AÇIKLAMA

NAMAZA BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN 6 ŞEY:

1) Abdest almalı

Eğer cenabet isen boy abdesti almalı (yıkanmalı)dır. Değilse namaz abdesti yeterlidir. Erkeklerden şehvetle meni gelmesi, meni gelmese de cinsi yakınlıkta bulunması onu cenabet yapar, boy abdesti almadan namaz kılamaz.

Boy abdesti almanın tarfi:

Bismillahirrahmanirrahim, niyet ettim Allah için gusül almaya” de ve öncelikle bildiğimiz namaz abdesti al, ağıza burna suyu bolca ver, sonra bütün bedeni kuru yer kalmayacak şekilde yıka, elinin değebileceği her yeri sıvazla. Gusül alırken suyu önce baştan aşağı, sonra sağ omuzdan, sonra sol taraftan su dökmek daha sevaptır.

 Namaz Abdesti almanın tarifi:

·         Bismillahirrahmanirrahim, niyet ettim Allah için abdest almaya” de.

·         Ellerini yıka, ağızına üç kere su alarak ağıznı yıka, burna üç kere su çekerek burnunu yıka,

·         Sonra yüzünü üç kere yıka (Yüzün sınırı çene altından saç bitimine kadar, enlemesine ise iki kulak arası olan yerdir. Sakalı sık olanlar sadece yüzünden açık olan kısım ile iki kulak arasını yıkarlar)

·         Sonra dirsekler dahil olmak üzere kollarını yıka, önce sağ kolu sonra sol kolunu.

·         Sonra başını mesh et (iki elini ıslatarak başın üzerine koy ve bir kere geriye doğru sür)

·         Sonra ayaklarını topuklara kadar yıka önce sağ ayağını sonra sol ayağını.

 

Namaz abdesti şu işlerle bozulur:

Tuvalete gitmek (idrar çıkarmak büyük abdest bozmak) yellenmek,derin uyukuya dalmak, ön ve arka yoldan her tür sıvı akıntının gelmesi, namaz içinde kahkahayla gülmek, bayılmak, ağız dolusu kusmak.. Bunlardan biri oldumu tekrar abdest almalıdır.

2) Temiz elbise ve temiz yer temin etmek.

Namaz Allahın huzurua çıkmaktır dolayısıyla en temiz bir şekilde temizlenmiş olmalıyız. Şu üç şey: beden, elbiseler ve namaz kılacak mekan pisliklerden arınmış olmalıdır. Namaza engel teşkil eden pislikler başlıca şunlardır: idrar, dışkı, kan, irin, şarap rakı bira ve domuz. Elbiseye damlayan idrar büyük bir madeni para milktarına ulaşırsa namaz kılınamaz, bundan azı affedilmiştir. Bu sayılanlar dışında işyerlerinde oluşan kirler namaza engel değildir, imkan varsa giderilmesi daha sevaptır.

3) Giyinik olmalı

Namaz kılacak kişi avret yerlerini elbiseyle kapatmış, yani giyinmiş olmalıdır. Erkeklerin avreti göbek ile diz kapak arası, kadınların avreti ise bütün bedenleridir, el ve yüz hariç. Avreti kapatmak altını göstermeyen ve tene yapışmayan kalın bol giysiler giyerek olmalıdır. Avret mahallinin ten rengini gösteren giysi ile namaz olmaz.

4) Namaz vaktinin girmiş olmasına ve devam ettiğine dikkat et bunun için takvime bak

Takvime göre namaz vakitleri:

1. Sabah namazı vakti: imsak ile başlar güneş ile sona erer

2. Öğle mamazı vakti: öğle ezanı ile başlar ikindi de sona erer.

3. İkindi namazı vakti: ikindi ezanı ile başlar akşam de son bulur (son yarım saate kalmasa iyi olur)

4. Akşam namazı vakti: akşam ezanı ile başlar yatsı de son bulur (son yarım saate kalmasa iyi olur)

5. Yatsı namazı vakti: yatsı ezanı ile başlar imsak de son bulur (gece yarısını geçmese iyi olur)

 Vitir namazının vakti de yatsı namazını kıldıktan sonra imsak vaktine kadar olan süredir.

5) Kabeye yönelmeli

Kıblemiz kabedir, Allahın emriyle namaz kılacak her müslüman ancak kabeye yönelerek namaz kılabilir. Kıblenin neresi olduğunu bilmeyen bilenlere sormalıdır, bilen yoksa araştırmalıdır. Türkiyede kıble yaklaşık güney istikametidir.

6) Niyet etmeli

Niyet hangi namazı kılacağını bilip kalp ile o namazı kılmayı kastetmektir.

Ağızla şöyle ifade edilir: “Niyet Allah rizası için sabah namazının (farzını) kılmaya

Bu yapılan altı hazırlık namazı şartlarıdır, bu şartlardan biri yerine gelmeden kılınan namaz geçersizdir. Bu şartları yerine getiren kişi şimdi namaza başlayabilir.

Namaza giriş:

Namaz; iftitah tekbiri, kıyam kıraat ruku secde ve kaide den oluşur.

İftitah tekbiri: elleri kaldırarak “Allahü ekber” demektir

Kıyam: elleri bağlı ayakta durmak.

Kıraat: ayakta fatiha ile zammı sure okumak.

Ruku: Eller dizkapaklarını tutacak şekilde belden eğilerek durmak.

Secde: Ayakları dizleri elleri yüzü (alın ve burnu) sert yere koymak.

Kaide: sağ ayağı dikili tuttp sol ayak üzerinde diz üstü oturarak ettahiyatü duasını okumaktır.

Kıyam kıraat ruku ve secdeden oluşan ‘namaz bölümü’ne ‘rekat’ adı verilir. Namazların ne kadar kılınacağı rekat hesabıyla bilinir.

 

Namazların rekat tablosu:

Sabah namazı:

Sünnet 2 rekat

Farz  2 rekat

 

Öğle namazı:

İlk sünnet 4 rekat

Farz 4 rekat

Son sünnet 2 rekat

 

İkindi namazı:

Sünnet 4 rekat

Farz 4 rekat

 

Akşam namazı:

Farz 3 rekat

Sünnet 2 rekat

 

Yatsı namazı:

İlk Sünnet

4 rekat

Farz

4 rekat

Son sünnet

2 rekat

Vitir vacip

3 rekat


Namazı Nasıl Kılınır?

A) 2 Rekatlı Namazın Kılınışı:

(sabahın sünneti/ sabahın farzı/ öğlen son sünnet/akşam son sünnet/ yatsı son sünnet bu şekilde)

·       Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının -farzını- kılmaya” diyerek niyet et [niyet]

·       (Elleri kulaklara kaldırarak) Allahu ekber” de [iftitah tekbiri]

·         Elleri göbek altında -sağ el üstte olacak şekilde- bağlayarak sübhaneke oku eğuzü besmele çek ve fatiha’yı oku peşinden inna a’taynake’ yi oku, bu esnada gözler secde edecek yere baksın. [kıyam ve kıraat]

·         “Allahü ekber” diyerek belden Rukuya eğil ve diz kapaklarını kavrayarak belini ve başını düz tut gözlerinle ayak uçlarına bak, üç defa “sübhane rabbiye el azıym” de [ruku]

·         Semiallahü limen hamideh diyerek Ayağa kalk ellerini yanlarda tutarak ayakta “rabbena lekelhamd” de [kavme]

·         “Allahü ekber” diyerek secde et, önce ellerini sonra dizlerini sonra alınla birlikte burnunu yere koy 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de [secde]

·         “Allahü ekber” diyerek otur [celse]

·         “Allahü ekber” diyerek tekrar secde et ve aynı şekilde 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de

·         “Allahü ekber” diyerek ayağa kalk

-birinci rekat burada tamam oldu-

·         Besmele çek ve fatiha’yı oku peşinden gul hüvallhu ehad süresini oku

·         “Allahü ekber” diyerek Ruku yap üç defa “sübhane rabbiye el azıym” de

·         Semiallahü limen hamideh diyerek Ayağa kalk ellerini yanlarda tutarak ayakta “rabbena lekelhamd” de

·         “Allahü ekber” diyerek secde et, 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de

·         “Allahü ekber” diyerek otur  (3 saniye kadar bekle, sonra)

·         “Allahü ekber” diyerek tekrar secde et ve aynı şekilde 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de

·         “Allahü ekber” diyerek otur ve “ettahiyyatü” duasını oku peşinde salli barik ve rabbena dualarını oku  [kaide]

·         Esselamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek önce başını sağa çevirerek selam ver sonra aynı şekilde Esselamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek sola selam ver

-İki rekatlı namaz burda bitti-

[..] köşeli parantez arasında yazılanlar namaz bölümlerinin gerçek adıdır, ezberlemlidir.

 

B) 4 Rekatlı Namazın Kılınışı :

(öğle ilk sünnet / öğle farz / ikindi sünnet / ikindi farz / yatsı ilk sünneti / yatsı farzı)

·         Ayakta durarak “niyet ettim allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya” diyerek niyet et [niyet]

·         (Elleri kulaklara kaldırarak) Allahu ekber” de [iftitah tekbiri]

·         Elleri göbek altında -sağ el üstte olacak şekilde- bağlayarak sübhaneke oku eğuzü besmele çek ve fatiha’yı oku peşinden inna a’taynake’ suresini oku, bu esnada gözler secde edecek yere baksın. [kıyam ve kıraat]

·         “Allahü ekber” diyerek Rukuya eğil, belden eğil ve diz kapaklarını kavrayarak belini ve başını düz tut gözlerinle ayak uçlarına bak, üç defa “sübhane rabbiye el azıym” de [ruku]

·         Semiallahü limen hamideh diyerek Ayağa kalk ellerini yanlarda tutarak ayakta “rabbena lekelhamd” de [kavme]

·         “Allahü ekber” diyerek secde et, önce ellerini sonra dizlerini sonra alınla birlikte burnunu yere koy 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de [secde]

·         “Allahü ekber” diyerek otur [celse]  (3 saniye kadar bekle, sonra)

·         “Allahü ekber” diyerek tekrar secde et ve aynı şekilde 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de

·         Başını kaldır

-birinci rekat burada tamam oldu-

·         “Allahü ekber” diyerek 2. rekata ayağa kalk, Besmele çek ve fatiha’yı oku peşinden gul hüvallhu ehad süresini oku

·         “Allahü ekber” diyerek Ruku yap üç defa “sübhane rabbiye el azıym” de

·         Semiallahü limen hamideh diyerek Ayağa kalk, ayakta “rabbena lekelhamd” de

·         “Allahü ekber” diyerek secde et, 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de

·         “Allahü ekber” diyerek otur  (3 saniye kadar bekle, sonra)

·         “Allahü ekber” diyerek tekrar secde et ve aynı şekilde 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de

·         Secdeden başını kaldır

-2. rekat burada tamam oldu-

·         “Allahü ekber” diyerek otur ve ettahiyyatü” duasını oku  [birinci oturuş]

 

·         “Allahü ekber” diyerek 3. rekata kalk, ayakta besmele çek ve fatiha ile bir kısa sure oku

·         “Allahü ekber” diyerek Ruku yap üç defa “sübhane rabbiye el azıym” de

·         Semiallahü limen hamideh diyerek Ayağa kalk, ayakta “rabbena lekelhamd” de

·         “Allahü ekber” diyerek secde et, 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de

·         “Allahü ekber” diyerek otur  (3 saniye kadar bekle, sonra)

·         “Allahü ekber” diyerek tekrar secde et ve aynı şekilde 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de

·         Secdeden başını kaldır                      

-3. rekat burada tamam oldu-

 

·         “Allahü ekber” diyerek 4. rekata kalk, ayakta besmele çek ve fatiha ile bir kısa sure oku

·         “Allahü ekber” diyerek Ruku yap üç defa “sübhane rabbiye el azıym” de

·         Semiallahü limen hamideh diyerek Ayağa kalk ellerini yanlarda tutarak ayakta “rabbena lekelhamd” de

·         “Allahü ekber” diyerek secde et 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de

·         “Allahü ekber” diyerek otur  (3 saniye kadar bekle, sonra)

·         “Allahü ekber” diyerek tekrar secde et ve aynı şekilde 3 defa “sübhane rabbiye el-ağla” de

 

·         “Allahü ekber” diyerek otur “ettahiyyatü” duasını oku peşinde “salli barik” ve “rabbena” dualarını oku  [son oturuş]

·         Esselamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek önce başını sağa çevirerek selam ver sonra aynı şekilde “Esselamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek sola selam ver

 

-dört rekatlı namaz burada bitti-

Sübhaneke duası:

Sübhâne kallâhümme ve bi Hamdik * ve tebârake smük * ve teğalâ ceddük * ve la ilâhe g’ayruk

Eğuzu: Eğuzü billahi mineş şeytânir racîym

Besmele: Bismillâhir Rahmânir RaHîym

Fâtiha:

El Hamdü lillâhi Rabbil ğâlemîn * er raHmânir raHîym * mâliki yevmid dîyn * iyyâke nağbüdü ve iyyâke nesteğîyn * ihdinas Sırâtal müstegîym * Sırâtalllezîyne en ‘amte ‘aleyhim * G’ayril mag’D’ûbi ‘aleyhim ve leDD’âl lîyn.

İnna Ataynake suresi:

İnnâ ağtaynâkel kevs’er * feSalli lirabbike ven Har * inne şâni eke hüvel ebter

Kulhü suresi:

Gul hüvallâhü eHad * Allâhüs Samed * lem yelid ve lem yûled * velem yekül lehü küfüven eHad

Ettahiyyatü duası:

EttaHıyyâtü lillâhi ves Salevâtü vetTayyibât * esselâmü aleyke eyyühennebiyyü ve raHmetullâhi ve berekâtüh * esselâmü aleynâ veğala ğıbâdillahis SâliHîyn * eşhedü ellâ ilâhe illallâh * ve eşhedü enne MüHammeden ‘abdühû  ve rasûlüh

Allahümme salli duası:

Allaâhümme salli alâ seyyidinâ muHammediv ve alâ âli seyyidinâ muHammed * kemâ Salleyte alâ seyyidinâ ibrâhîme ve alâ âli seyyidinâ ibrâhîm fil ‘âlemîn * inneke Hamîdüm mecîd

Allahümme bârik duası:

Allaâhümme bârik alâ seyyidinâ muHammediv ve alâ âli seyyidinâ muHammed * kemâ bârakte alâ seyyidinâ ibrâhîme ve alâ âli seyyidinâ ibrâhîm fil ‘âlemîn * inneke Hamîdüm mecîd

Rabbenâ Duaları:

Rabbenâ âtina fiddünyâ Hasenetev vefil âH’irati Hasenev vegınâ azâbennar

Rabbenağ’ firlî ve livâlideyye ve lil mü’minîne yevme yekûmül Hısâb, biraHmetike yâ erHamerrâHımîyn.

Okunuş açıklaması:  

ğ: boğazadan çıkan ayn  harfi/ ğ’:noktalı g’ayn / H: kalın ha / H’: hırıltılı Ha/ D’: noktalı dat / s’: peltek se / ^şapkalı harfler uzatılarak okunacak                                       &nb

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !